hr-Rozhovor s odborníkem 

2021-02-25

Jak nejlépe jednat s bytovým designérem?

Většina nedorozumnění dle mé zkušenosti vznikne především v komunikaci. Obě strany by měly být od prvního setkání maximálně otevřené a upřímné. Se zákazníkem si musím tzv. SEDNOUT. Každý jsme jiný a pokud, jak klient, tak já nenalezneme vzájemnou shodu a důvěru není vhodně dále pokračovat. Potom raději zakázku s omluvou odmítnu a nebudeme se vzájemně trápit. Jakékoliv taktizování a mlžení se velmi záhy projeví ve vzájemném nepochopení, což přináší špatný výsledek. Taková práce potom netěší jak mne tak i klienta. Zcela zásadní je rovněž vzájemný respekt který dodržuji a na kterém si zakládám.

Klient má již svoji vizi nebo vypracovaný projekt a potřebuji pouze poradit, posoudit a něco změnit. Je to možné?

V případě, pokud už má klient vše vymyšlené a po mně chce v podstatě jen vizualizace svých nápadů není to úplně to pravé. Každý architekt nebo projektant má svou vizi a není úplně jednoduché to přetvářet nebo měnit. Pokud ale zákazník tuto službu požaduje, i tak jsem schopen mu vyjít vstříc. Většinou udělám jen dílčí změny které interiér umožní, dotvořím barevnost a vyladím detaily. Jde o to, aby byl zákazník spokojen.

Lze předělat tvář interiéru s tím, že by se neměnil kompletně celý - tedy že by například zůstal stávající nábytek nebo jiné části  vybavení?

Určitě ANO. Možné to je. Záleží však na tom, zdali je stávající nábytek natolik zajímavý, aby stálo za to takto postupovat. Občas se setkám s tím, že obyčejná komoda nebo skříně  po babičce nám přetváří celý ráz interiéru a to není úplně dobré.

Proč podle Vás není práce designéra při vybavování nebo plánování interiéru v Čechách samozřejmostí?

Mnoho lidí není na tuto službu zvyknuto. V podstatě je to v Čechách služba nová, která k nám přišla až několik let po revoluci. Když si vzpomenu na mé začátky, tak se vše odehrávalo pouze ohledně doporučení a výběru nábytku. Nikdo po nás nechtěl vizualizace a takové služby jako dnes. Samozřejmě tenkrát ještě nebyl internet ve fázi jako dnes a také počítačové programy neumožňovali to co nyní. Je škoda, že v Čechách v tomto oboru myslím tím v oboru nábytku vládne silná nevraživost a firmy nejsou zvyknuté spolupracovat. Nejsou připraveny na spolupráci s desognéry, nemají proto vytvořeny finanční nástroje a potom vše zbytečně zadrhává. Upřímně, trvalo nám to poměrně dlouho než jsme si vytvořili síť partnerských dodavatelů na které se můžeme spolehnout, což je v tomto oboru velice důležité. Když někdo něco zadrhne tak výsledek musí být na 100% pro klienta pozitivní a ten by to ani neměl poznat. Velkou osvětu v Čechách tomuto řemeslu přinesl televizní pořad "Jak se staví sen" kde se běžní lidé poprvé dozvěděli co vše může pro ně designér udělat. Je škoda, že ten pořad je pouze o realizaci a nikoliv o tom jak se řeší návrhy, co vše práce designéra obsahuje a za kolik. Vždy ukážou pouze cenu řemesel, nábytku a to většinou z obchodních řetězců kteří jim přispějí na reklamu. Zákazník má smyšlenou představu o cenách a při prvotní konzultaci je rozčarován z toho, že má za práci designéra mnohdy zaplatit desetitisíce. Práce designéra je řemeslo jako každé jiné, je třeba, aby bylo finančně dobře ohodnoceno a konečně ho začali lidé chápat jako nutnost již při počátku své stavby nebo jakékoliv realizaci interiéru.

Hodně lidí pomoc bytového designéra neřeší z obavy kvůli financím - můžete říct, s jakými cenami za Vaši práci počítat?

Spolupráce se mnou je zárukou, že klient své finance naopak ušetří a nepromarní je v chybných krocích a přehmatech. Finance by tak měly být naopak jedním z dobrých důvodů proč mne oslovit. Důležité je však zdůraznit, že každý projekt je individuální. V mém případě se tak nejprve musím seznámit s řešeným prostorem a představami klientů. Až poté jsem schopen stanovit i cenu za svoji práci. Tenhle krok je pro klienta nezávazný. Stačí mne jen kontaktovat.

Závěrem se Vás chci zeptat jak jste na tom s konkurencí. Přeci jenom v poslední době se tento obor hodně rozšířil a zákazníci nemají přehled.

Konkurence samozřejmě je v každém oboru a nebudu nalhávat, že nám se to vyhýbá. Dnes se snaží práci designera dělat kde kdo, bez praxe, bez zkušeností, maminky na mateřské dovolené si vybavili sami pokojíček a hned je z nich designér. Takto to nefunguje a zákazník by to měl poznat a rozlišovat a důkladně zvážit komu se do rukou svěří. Je třeba se vždy nějak odlišovat, nabízet jiné případně lepší služby a také mít svůj osobní přístup. Zkrátka být jiní což se i odráží v našem sloganu na Belurette " We are different".  Takový rozsah služeb co nabízíme se nebojím říci, že v našem regionu nikdo nenabízí. Myslím si, že právě to je naše deviza proč k nám klienti chodí. Většina přichází na doporučení a mnohdy se po létech vracejí pro další pomoc a přivedou kamarády i rodinu. To nás samozřejmě těší a jsme za to moc rádi a je to pro nás ujištění, že to děláme dobře.

Co tedy vlastně děláte jinak?

Především osobní přístup a zázemí rodinné firmy Belurette s vlastním studiem. Jsme schopni nejen zákazníkům nakreslit krásnou vizualizaci jako dnes již asi mnoho jiných designérů, ale také udělat kompletní návrh včetně rozkrésů a plánů elektro, veškeré rozvody, výkresy pro truhláře, vybrat veškerý nábytek, dekorace, světla a hlavně připravit  i kvalitní realistický rozpočet. Pokud nám svěří realizaci, což je velmi často, tak se o ně opravdu postaráme a nemusejí se s ničím sami zabývat, nervovat s řemeslníky, hlídat kvalitu a to v dnešní době není jednoduché. V poslední řadě jsme klientům schopni ušetřit poměrně značnou část finančních prostředků zejména tím, že disponujeme vlastní nasmlouvanou zakázkovou výrobou, máme výborné dodavatele spotřebičů a interiérového vybavení a při prodeji nepoužíváme doporučené ceny, nýbrž vždy klientovi ceny uděláme nižší. Také klientům nabízíme možnost porovnání jejich cen které si přinesou s našimi  a  udělat pro ně cenu zajímavější. Mnoho klientů přichází jako normální zákazník a odchází na konci realizace jako naši přátelé nebo kamarádi a tak to má být.

Vypadá to,že jak pracujete, je to opravdu skvělé. Děkuji za Váš čas a za rozhovor. Pokud budu něco zařizovat ráda se na Vás obrátím.  

Petra Vořážková - redaktor

Libor Milisdorfer - bytový designér

script type="text/javascript"> /* */